Darmowy​ ​Program​ ​PIT​ ​dostarcza​ ​Instytut​ ​Wsparcia Organizacji​ ​Pozarządowych​ ​w​ ​ramach​ ​projektu​ ​PITax.pl​ ​dla​ ​OPP.

KRS

Filia Ostrów Mazowiecka

Ostrów Mazowiecka: krok po kroku do zdrowego stylu życia

26.10.2011, Zadbaj o Zdrowie z ChSCh

W miniony weekend w Miejskim Domu Kultury w Ostrowi Mazowieckiej odbyły się kolejne dwa spotkania z cyklu Poznaj osiem zasad zdrowego stylu życia. Program organizuje lokalna filia Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej (ChSCh).

Formuła projektu oparta jest na znanej na wszystkich kontynentach atrakcyjnej wystawie EXPO Zdrowie (www.expozdrowie.bliskoserca.pl) i polega na promowaniu ośmiu podstawowych zasad, których przestrzeganie może znacząco poprawić jakość życia. Są to: dieta, ćwiczenia, woda, światło słoneczne, wstrzemięźliwość, powietrze, odpoczynek i spokój. Podczas organizowanych spotkań promotorzy zdrowia i dietetycy wygłaszają wykłady na temat zdrowego stylu życia połączone z prostymi badaniami, których wyniki pozwalają określić ogólny stan zdrowia.  

W sobotę, 22 października tematem były ćwiczenia fizyczne. W ramach zajęć przeprowadzono też tzw. test harwardzki. Polega on na porównaniu tętna spoczynkowego z tętnem po około trzyminutowym wysiłku fizycznym. Im niższe wartości, tym lepiej.

– Gdy nasycenie krwi tlenem jest niskie wskutek małej aktywności organizmu, wówczas serce musi wykonywać większą liczbę skurczów na minutę, aby dostarczyć potrzebną ilość tlenu do tkanek – wyjaśnia Marcin Anielski z ChSCh. – Tętno spoczynkowe osoby zdrowej wynosi 55 uderzeń na minutę, a osoby prowadzącej niehigieniczny, siedzący tryb życia – 85. Ta pozornie niewielka różnica 30 uderzeń serca w ciągu jednej minuty urasta do 1 800 dodatkowych uderzeń w ciągu jednej godziny, a w ciągu roku osiąga wartość ponad 15 milionów uderzeń więcej. Nietrudno odgadnąć, czyje serce szybciej się zużyje i zatrzyma na skutek wyczerpania, zakładając, że mięsień sercowy jest zaprogramowany na pewną liczbę uderzeń.

W niedzielę podjęto temat wewnętrznego i zewnętrznego zastosowania wody. Zaciekawienie wzbudził przeprowadzany na sucho pokaz hydroterapii. Poproszono jednego z uczestników, aby usiadł na krześle i owinął się kocem, a nogi umieścił w misce. Na głowie położono mu suchą chusteczkę, symbolizującą zimny kompres. Zaprezentowany zabieg usuwa ból głowy, relaksuje, zwalcza przeziębienia oraz przynosi ulgę przy skurczach menstruacyjnych.

O wartości organizowanych w Ostrowi spotkań przekonała się zwłaszcza jedna z uczestniczek, u której dwa tygodnie temu podczas standardowych badań profilaktycznych wykryto nadciśnienie.

– Pierwszy pomiar wskazał bardzo dużą wartość – opowiada Marcin Anielski. – Upewniliśmy się jeszcze, powtarzając badanie na innych aparatach. Dzisiaj ta pani jest już po wizycie u lekarza i ma zapisane leki na nadciśnienie. Jest nam bardzo wdzięczna, bo dzięki programowi Poznaj osiem zasad zdrowia odkryła u siebie schorzenie, o którym wcześniej nie wiedziała, a które nieleczone może doprowadzić do wielu poważnych chorób, z udarem mózgu włącznie.  

Ostatnie dwa spotkania z cyklu Osiem zasad zdrowia już 29 i 30 października (w sobotę o 18, w niedzielę o 17). Przeprowadzane na nich będzie komputerowe obliczanie wieku biologicznego. Ci, którzy pojawią się po raz pierwszy, mogą także liczyć na wykonanie wszystkich badań, jakie były proponowane podczas całego programu. Na zakończenie nastąpi podsumowanie wyników. Miejsce: Miejski Dom Kultury w Ostrowi Mazowieckiej, ul. 3 Maja 50. Udział we wszystkich punktach programu jest bezpłatny. Zajęcia dofinansowuje Burmistrz Miasta Ostrów Mazowiecka.

Czytaj więcej o projektach zdrowotnych
 
Jeśli chcesz wesprzeć działalność dobroczynną filii ChSCh w Ostrowi Mazowieckiej, złóż dar na konto.

(aw)
       

       


Pomóż nam

Na nasze projekty

Kontakt

Chrześcijańska Służba Charytatywna
Oddział Mazowiecki
Filia Ostrów Mazowiecka

Nr konta bankowego:
52 2030 0045 1110 0000 0271 7400
z dopiskiem: „filia Ostrów Mazowiecka”

E-mail:

Zgłoś uwagę do strony

Ta strona używa plików Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Czytaj więcej »
Zamknij